Barszcz czerwony butelka to tradycyjna zupa, którą wielu z nas przygotowuje na święta Bożego Narodzenia. Przyrządzenie tego rosołu z buraków nie musi jednak wymagać długiego gotowania i mieszania składników od zera. Istnieje szybszy sposób - możemy użyć gotowego koncentratu w butelce, który w prosty sposób przekształcimy w aromatyczny, gęsty barszcz. W tym artykule znajdziesz przepis krok po kroku jak przygotować pyszny barszcz czerwony na bazie koncentratu z butelki. Dowiesz się jak dobrać odpowiednie proporcje i jakie dodać składniki, aby uzyskać idealny smak. Przedstawimy też pomysły jak ładnie podać i udekorować taki barszcz by prezentował się apetycznie na świątecznym stole.
Kluczowe wnioski:- Barszcz z butelki to oszczędność czasu przy zachowaniu tradycyjnego smaku.
- Wybierz koncentrat o dobrym składzie bez dodatków glutaminianu sodu.
- Idealny barszcz uzyskasz mieszając koncentrat z wodą w proporcjach 1:3 do 1:5.
- Dodaj przyprawy takie jak majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz.
- Podawaj z pasztecikiem i zasmażaną śmietaną, udekoruj zieleniną.
Jak przygotować barszcz czerwony z koncentratu
Barszcz czerwony to tradycyjna polska zupa, która króluje na wigilijnym stole. Jednak jej przygotowanie od podstaw, z buraków i wielu przypraw, zajmuje sporo czasu. Dlatego coraz więcej osób sięga po gotowe koncentraty barszczu w butelkach. Pozwalają one uzyskać tradycyjny smak w znacznie krótszym czasie. Jak zrobić dobry barszcz czerwony na bazie koncentratu z butelki? Oto nasz sprawdzony przepis krok po kroku.
Przede wszystkim warto wybrać dobrej jakości koncentrat, który ma w składzie tylko naturalne składniki, bez dodatków glutaminianu sodu czy wzmacniaczy smaku. Sprawdź też datę przydatności. Otwartą butelkę koncentratu przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu kilku dni.
Idealne proporcje składników
Kluczowe dla uzyskania odpowiedniego smaku i konsystencji jest wymieszanie koncentratu z właściwą ilością wody. Zazwyczaj na opakowaniu producent podaje zalecane proporcje. Najczęściej jest to 1 część koncentratu na 3-5 części wody. Im więcej wody, tym barszcz będzie bardziej rozwodniony. Dobrym patrzem jest 1:4, czyli jedna butelka koncentratu (np. 700 ml) na 4 litry wody.
Po zagotowaniu tak przygotowanego barszczu według nas sprawdza się doskonale. Ma odpowiednią gęstość i intensywny buraczany smak. Jeśli jednak wolisz bardziej stężony wywar, użyj proporcji 1:3. Wszystko zależy od Twoich preferencji.
Dodatki zwiększające smak barszczu z koncentratu
Sam koncentrat z wodą daje bazowy smak, ale żeby uzyskać aromatyczny, wigilijny barszcz warto dodać przyprawy. Obowiązkowo powinien się w nim znaleźć majeranek oraz ziele angielskie. Te dwie przyprawy idealnie komponują się z buraczanym smakiem. Do tego możesz dodać liście laurowe (2-3 sztuki), pieprz czarny ziarnisty oraz sól. Wszystkie przyprawy dodaj na początku gotowania i gotuj barszcz przez około 15 minut. Dzięki temu dobrze się przejmą aromatem.
Barszcz czerwony krok po kroku przepis z butelki
Oto przepis na barszcz czerwony z koncentratu krok po kroku:
- Do garnka wlej ok. 4 l wody (na 1 butelkę koncentratu 700 ml).
- Dodaj koncentrat barszczu czerwonego.
- Wsyp majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty.
- Gotuj na małym ogniu przez ok. 15 minut.
- Po zagotowaniu dopraw solą do smaku i zdejmij z ognia.
- Przecedź barszcz przez sito, usuwając przyprawy.
- Podawaj gorący, z pasztecikiem i śmietaną.
Barszcz przygotowany w ten sposób z koncentratu szybko i łatwo zyska intensywny, aromatyczny smak. Spróbuj z naszego sprawdzonego przepisu!
Czytaj więcej: Flaki z boczniaków: Nowoczesny twist w klasycznym daniu
Jak podawać i dekorować barszcz z gotowego koncentratu
Barszcz czerwony to zupa obowiązkowo goścąca na stole w Wigilię i inne święta. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednią prezentację i dekorację, aby wzbudzała apetyt już na pierwszy rzut oka. Oto kilka wskazówek, jak ładnie podać i udekorować barszcz przygotowany z koncentratu w butelce:
- Podawaj w solidnych, świątecznych misach lub talerzach.
- Dodaj po 1-2 kromki tradycyjnego pasztecika z kapustą i grzybami.
- Obok postaw miseczkę ze śmietaną lub słoiczek, aby każdy mógł dodać sobie według uznania.
- Posyp barszcz posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.
- Udekoruj brzeg talerza plasterkiem świeżej marchewki i listkami pietruszki.
- Jeśli chcesz, dodaj odrobinę świeżo zmielonego pieprzu na wierzchu.
Tak przygotowany i udekorowany barszcz z butelki będzie wyglądał świątecznie i apetycznie. Przyciągnie wzrok gości już na samym początku wigilijnej kolacji. Wypróbuj te wskazówki, aby barszcz - nawet robiony na bazie koncentratu - prezentował się jak z najlepszej restauracji!
Barszcz czerwony z koncentratu to świetny przepis dla osób ceniących sobie smak tradycji, ale nie mających czasu na długie gotowanie od podstaw.
Porady jak uzyskać idealny smak barszczu z butelki
Chociaż barszcz z koncentratu jest bardzo wygodny w przygotowaniu, to jednak nie zawsze udaje się od razu uzyskać idealny, tradycyjny smak. Co zrobić, jeśli barszcz z butelki wydaje Ci się za wodnisty, mdły lub zbyt intensywny? Oto kilka trików, które pomogą doprowadzić go do perfekcji:
Problem: | Rozwiązanie: |
Za wodnisty/rozwodniony | Użyj więcej koncentratu, np. 1 butelka na 3 l wody zamiast 1:4 |
Za słaby, mdły smak | Dodaj więcej majeranku, ziela angielskiego, soli |
Za intensywny, za mocny | Rozcieńcz dodając więcej wody |
Jeśli mimo wszystko nie jesteś zadowolony z efektu, możesz też poeksperymentować z dodatkiem soku z buraka (1-2 łyżki na porcję). Doda głębi smaku. Barszcz z koncentratu wymaga czasem kilku prób, aby poznać przepis idealny dla siebie. Ale gdy już go opanujesz, zaoszczędzisz mnóstwo czasu przygotowując zupę wigilijną!
Podsumowanie
Barszcz czerwony to tradycyjna zupa wigilijna, którą warto przygotować w wygodny sposób z gotowego koncentratu w butelce. Taki koncentrat pozwala zaoszczędzić czas i uzyskać znany, świąteczny smak barszczu. Najważniejsze to dobrać odpowiednie proporcje koncentratu i wody oraz dodać przyprawy takie jak majeranek i ziele angielskie. Warto też zadbać o odpowiednią prezentację i dekorację tak przygotowanego barszczu. Mimo że powstał z gotowego produktu, będzie wyglądał apetycznie i świątecznie na talerzu.
Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył przydatnych wskazówek jak w prosty i smaczny sposób przyrządzić barszcz czerwony na bazie koncentratu z butelki. Życzymy udanych, pełnych tradycji Świąt!