Dania wegetariańskie

Jak przygotować kapustę z grzybami mrożonymi?

Autor Jakub Dąbrowski
Jakub Dąbrowski21.02.20244 min.
Jak przygotować kapustę z grzybami mrożonymi?

Kapusta z grzybami mrożonymi to smaczna i pożywna potrawa, idealna na zimowe dni. W tym przepisie pokazujemy, jak przygotować wyśmienitą kapustę duszoną z dodatkiem aromatycznych grzybów. Przygotowanie tej potrawy jest naprawdę proste i szybkie. Wystarczy ugotować kapustę, dodać mrożone grzyby, przyprawy i krótko poddusić. Kapusta z grzybami świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale pasuje jako dodatek do mięs i kiełbas.

Kluczowe wnioski:

  • Kapusta z grzybami to smaczna i pożywna potrawa.
  • Przygotowanie tej potrawy jest proste i szybkie.
  • Wystarczy ugotować kapustę, dodać grzyby i przyprawy.
  • Kapustę z grzybami podajemy na ciepło lub na zimno.
  • Doskonale smakuje z mięsem i kiełbasą.

Składniki do kapusty z grzybami

Do przygotowania kapusty z grzybami mrożonymi będziesz potrzebować następujących składników:

  • 1 kg kapusty białej lub kwaszonej
  • 500 g grzybów mrożonych (np. borowiki, podgrzybki)
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • olej do smażenia (najlepiej rzepakowy)
  • sól, pieprz do smaku
  • majeranek, lubczyk, ziele angielskie wg uznania

Z takiej ilości składników wyjdzie porcja kapusty dla około 5-6 osób. Możesz dowolnie zmieniać proporcje.

Jak dobrać składniki

Kapustę warto kupić świeżą, sokowitą - najlepsza będzie młoda, jesienna lub zimowa. Możesz też użyć kiszonej, ale wtedy potrawa będzie miała intensywniejszy, kwaśniejszy smak.

Jeśli chodzi o grzyby, to świetnie sprawdzą się różne mieszanki leśne z borowikami, podgrzybkami, kurkami czy maślakami. Możesz też dodać pieczarki.

Jak przygotować i ugotować kapustę

Przygotowanie kapusty zacznij od umycia jej i poszatkowania na mniejsze kawałki. Następnie wrzuć ją do garnka z lekko osoloną wodą i gotuj ok. 10-15 minut, do momentu aż będzie miękka w środku.

Cebule i czosnek obierz, posiekaj i podsmaż na patelni na oliwie przez ok. 3-4 minuty. Następnie dodaj podsmażoną cebulkę z czosnkiem do gotującej się kapusty.

Wskazówki

Możesz też ugotować kapustę na parze – będzie wtedy jeszcze bardziej soczysta i zachowa więcej wartości odżywczych.

Zamiast tradycyjnego gotowania, kapustę możesz także zblanszować na patelni przez ok. 5 minut. Wystarczy rozgrzać oliwę, wrzucić poszatkowaną kapustę i smażyć przez kilka minut na średnim ogniu.

Czytaj więcej: Chaczapuri imeruli: Smak Gruzji w Twojej kuchni

Dodawanie grzybów mrożonych

Kiedy kapusta będzie już ugotowana, dodaj do niej grzyby mrożone. Wystarczy je wsypać do garnka i wymieszać z kapustą.

Nie rozmrażaj grzybów przed dodaniem do garneka – od razu dodawaj je zamrożone.

Przyprawianie kapusty z grzybami

Jak przygotować kapustę z grzybami mrożonymi?

Przypraw kapustę z grzybami do smaku solą i pieprzem. Możesz też dodać zioła: majeranek, lubczyk lub ziele angielskie. Wszystkie te zioła świetnie komponują się z grzybami.

Zamiast gotowych przypraw możesz przygotować własny przyprawę zmieszaną. Wystarczy zmielić lub posiekać majeranek, kminek, ziele angielskie, oregano, bazylie, tymianek lub inne ulubione zioła.

Dzięki aromatycznym ziołom kapusta z grzybami zyska wyrazisty, apetyczny smak. Możesz też dodać odrobinę octu, przez co potrawa nabierze lekkiej kwasowości.

Duszenie kapusty z grzybami

Gdy grzyby się rozmrożą, całość zagotuj i duś pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 15-20 minut. W trakcie duszenia co jakiś czas mieszaj zawartość garnka.

Czas duszenia kapusty 15-20 minut
Temperatura Mały ogień

Dzięki wolnemu duszeniu wszystkie smaki się ze sobą połączą, a kapusta i grzyby będą miękkie i aromatyczne.

Kiedy kapusta będzie gotowa?

Kapustę z grzybami można podawać, gdy kapusta i grzyby będą miękkie, a sos gęsty i lśniący. Potrawa powinna być doprawiona do smaku.

Podawanie gotowej potrawy

Ugotowaną kapustę z grzybami podawaj na talerzach, np. z ziemniakami, kaszą lub ryżem. Świetnie smakuje z kiełbasą, klopsikami lub pieczenią.

Tę sycącą i pożywną potrawę zjedz od razu po przygotowaniu. Możesz ją także ostudzić i przechować w lodówce przez 2-3 dni.

Smacznego!

Podsumowanie

Kapusta z grzybami mrożonymi to prosty w przygotowaniu, a zarazem bardzo smaczny dodatek, który sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i od święta. Najpierw gotujemy kapustę, następnie dodajemy mrożone grzyby i przyprawy, po czym całość dusimy przez kilkanaście minut. Dzięki temu wszystkie smaki ładnie się ze sobą połączą. Tak przygotowana kapusta z grzybami smakuje rewelacyjnie i może być podstawą na przykład pierogów z kapustą i grzybami mrożonymi.

Mamy nadzieję, że nasz przepis na kapustę z grzybami mrożonymi przypadnie Ci do gustu i często będziesz wracać do tej smacznej potrawy. Zapraszamy do wypróbowania!

Najczęstsze pytania

Do kapusty warto dodać grzyby leśne, np. borowiki, podgrzybki, kurki czy maślaki. Świetnie sprawdzą się też pieczarki. Najlepsze będą grzyby mrożone - nie trzeba ich rozmrażać, od razu dodajemy do garneka z kapustą.

Ugotowaną kapustę gotujemy z grzybami przez ok. 15-20 minut, aż składniki będą miękkie. Warto od czasu do czasu zamieszać. Im dłużej się dusi, tym lepiej wszystkie smaki się ze sobą połączą.

Kapustę z grzybami warto podać np. z ziemniakami, kaszą gryczaną, ryżem lub kluskami śląskimi. Świetnie też komponuje się z kiełbasą, pieczenią czy pulpety. Można zrobić z niej pyszne pierogi.

Ugotowaną kapustę z grzybami można przechowywać w lodówce do 3 dni. Należy ją schłodzić, przełożyć do pojemnika z pokrywką i wstawić do lodówki. Nadaje się do spożycia przez okres 3 dni od daty przygotowania.

Tak, jeśli ugotujemy zbyt dużo kapusty, możemy ją spokojnie zamrozić. Wystarczy rozłożyć na mniejsze porcje, szczelnie zamknąć w pojemnikach i wstawić do zamrażarki. Przechowuje się do 3 miesięcy. Rozmrażamy stopniowo w lodówce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Babka z 6 żółtek: Jak zrobić wyjątkowo miękkie ciasto?
  2. Flaki wołowe surowe: Jak je przyrządzić?
  3. Brownie z fasoli bez cukru - Zacznij dietę ze smakiem
  4. Biszkopt na erytrolu - Zdrowa alternatywa
  5. Ciastka z mąki jaglanej: Zdrowa przekąska na każdą kieszeń
Autor Jakub Dąbrowski
Jakub Dąbrowski

Cześć! Jestem Kuba, pasjonat kuchni i założyciel kubagotuje.pl. Moja strona to nie tylko zbiór przepisów, to podróż przez smaki i historie, które tworzą niepowtarzalny świat kulinarny. Na moim portalu znajdziesz zarówno proste dania na co dzień, jak i wyrafinowane potrawy na specjalne okazje. Nieustannie eksperymentuję z nowymi smakami i technikami, dzieląc się z Tobą moimi odkryciami. Kubagotuje.pl to nie tylko miejsce, gdzie znajdziesz przepisy - to społeczność miłośników dobrego jedzenia, która inspiruje i motywuje do kulinarnej przygody. Dołącz do nas i razem odkrywajmy magię smaku!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak wykorzystać bataty mrożone?
Dania wegetariańskieJak wykorzystać bataty mrożone?

Przydatne porady jak przygotowywać i wykorzystywać bataty mrożone w kuchni. Przepisy na dania z batatów, wskazówki dotyczące rozmrażania i obróbki termicznej. Jak ugotować, upiec i usmażyć bataty prosto z zamrażarki.